Σάββατο 13 Σεπτεμβρίου 2014

Μετάλλια με... ειδικό βάρος

Σημαντικές επιτυχίες των Ελλήνων διαχρονικών αρσιβαριστών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα

Ο Αλέξανδρος Μουσκαφίδης σε παλαιότερο θριάμβό του.

Δεν είναι μόνο οι βετεράνοι - διαχρονικοί αθλητές του στίβου, που τιμούν τ' όνομα της Ελλάδος στα διεθνή πρωταθλήματα. Είναι... διαχρονικά και αυτοί της άρσης βαρών. Αν και στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα, που διεξήχθη στην όμορφη Κοπεγχάγη, την πρωτεύουσα της Δανίας, αγωνίσθηκαν μόνον έξι (και σε αυτό το άθλημα, όπως και στον στίβο, υπάρχουν ικανοί αθλητές, οι οποίοι, όμως, δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να ταξιδεύουν στο εξωτερικό), επέστρεψαν με πέντε μετάλλια, ενώ ο έκτος το έχασε για λίγο.
Ο Αλέξανδρος Μουσκαφίδης (κατηγορία βάρους 77κ.) ανύψωσε στην απόσπαση (αρασέ) 117κ. και στην επώμιση - εκτίναξη (επολέ ζετέ) 145κ. και, με σύνολο 262κ., κυριάρχησε στην ηλικιακή κατηγορία 40-44 ετών.
Το ίδιο κατόρθωσε, για άλλη μία φορά, η  Νίνα Μαγκομέντοβα - Γαλιατσάτου, στην κατηγορία των 58κ. των 45-49 ετών. Πρώτευσε με 141κ. (63-78). Απέτυχε, πάντως, στα 67 και στα 83κ., αντιστοίχως, και δεν κατάφερε να καταρρίψει τα δικά της παγκόσμια ρεκόρ (66-82=148κ.), που είχε σημειώσει τον Ιούλιο, στο Παγκόσμιο κύπελο στο Αζερμπαϊτζάν.
Η Νατάσα Ακτύπη (+75κ.) με 133κ. (63-70) αναδείχθηκε 2η στην ηλικιακή κατηγορία 45-49 ετών.

Η Νίνα Μαγκομέντοβα και ο Νίκος Γαλιατσάτος (στο μέσον).
Την 2η θέση κατέλαβε και η Μάγδα Ροϊλίδου - Τσιτσούλα (69κ.), στην κατηγορία των 60-64 χρόνων, με 96κ. (42-54).
Αυτή την φορά κατέκτησε μετάλλιο ο Νίκος Γαλιατσάτος (85κ.). Είναι το χάλκινο στην ηλικιακή κατηγορία 55-59 ετών. Το πήρε με 171κ. στο σύνολο (76-95).
Εκτός βάθρου έμεινε μόνο ο Λευτέρης Τζουγκαράκης, παρά τις καλές επιδόσεις του. Με 214κ. (100-114) κατετάγη 5ος στην κατηγορία των 94κ. των 55-59 ετών. Αν ανύψωνε στην τρίτη του προσπάθεια τα 120κ., που προσπάθησε στο επολέ ζετέ, θ' αναδεικνυόταν 2ος. Αλλά με τα «αν» δεν γράφεται η ιστορία.
Είναι ευνόητο ότι και οι διαχρονικοί αρσιβαρίστες στην Ελλάδα, ουδεμία ουσιαστική αναγνώριση και οικονομική στήριξη έχουν από την Πολιτεία. Οπως προαναφέραμε, όλα τα χρήματα για τη συμμετοχή τους στους διεθνείς αγώνες καταβάλλουν οι ίδιοι, σηκώνουν, όμως, την ελληνική σημαία, τιμώντας, και αυτοί, όπως εκείνοι του στίβου, την πατρίδα μας.