Τετάρτη 9 Νοεμβρίου 2016

Θετικός ο απολογισμός από το Περθ

Δύο χρυσά μετάλλια και από ένα ασημένιο και χάλκινο έφεραν οι οκτώ Ελληνες από το Παγκόσμιο πρωτάθλημα των διαχρονικών αθλητών του στίβου

Ο Γιώργος Φαρμάκης, ο μεγάλος νικητής τού άλματος εις ύψος.
Ηταν θετικός ή αρνητικός ο απολογισμός της ελληνικής αποστολής στο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου των διαχρονικών (ή βετεράνων ή μάστερς) αθλητών, το οποίο διεξήχθη στην πόλη Περθ της Αυστραλίας; Η απάντηση εξαρτάται από την γωνία υπό την οποία θα δει κάποιος τα πράγματα. Βασίλη Μαγγανά απόντος, ήταν δεδομένο ότι τέσσερα μετάλλια δεν θα έρχονταν στην Ελλάδα. Ο κατ’ επανάληψη παγκόσμιος πρωταθλητής, που δεν πήγε στην μακρινή Αυστραλία για οικονομικούς λόγους, με βάση τ’ αποτελέσματα που σημειώθηκαν θα νικούσε με «κατεβασμένα χέρια» στην σφυροβολία, στο βαρύ όργανο και στο πένταθλο ρίψεων, ενώ στην σφαιροβολία θα διεκδικούσε την 2η ή την 3η θέση.

Συνεπώς, τα τέσσερα μετάλλια (δύο χρυσά, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο) από μια οκταμελή, μόλις, αποστολή, μπορούν να θεωρηθούν θετικός απολογισμός.
Το «φινάλε» των αγώνων επεφύλαξε δύο σημαντικές επιτυχίες για την Ελλάδα. Ο 51 ετών δικηγόρος από την Θεσσαλονίκη, Γιώργος Φαρμάκης (κατηγορία 50-54 ετών), έδειξε, επιτέλους, σ’ έναν μεγάλο αγώνα τις δυνατότητες και το ταλέντο του. Νίκησε στο άλμα εις ύψος με σπουδαία επίδοση: 1,84μ. Πήραν μέρος 14 άλτες. Με το 1,84 θα νικούσε στην κατηγορία 45-49 ετών, ενώ θα ήταν 3ος στην 40-44 και στην 35-39, η οποία, πάντως, είναι πάντα χαμηλού επιπέδου. Υπενθυμίζουμε ότι πέρσι είχε επιτύχει, σε αγώνες του ΣΕΓΑΣ, μια καταπληκτική επίδοση: 1,90μ.

Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης, Ντάινις Κούλα.
Ο ακατάβλητος, Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ, μετά το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ., ανέβηκε στην 2η θέση του βάθρου των νικητών για τα 400μ. Σημείωσε χρόνο 1’43’’70. Από τους τέσσερις αντιπάλους του, τον ξεπέρασε μόνο ο Γερμανός, Χάιντς Έμπερμαν, με 1’40’’49. Ας μη ξεχνάμε, ότι ο, σχεδόν 88χρονος αθλητής από την Κω, είχε τρέξει και 100μ. (4ος) και 800μ. (5ος)! Ενα φαινόμενο. Τουλάχιστον για τον ελληνικό αθλητισμό. ΠΣΑΤ (Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αθλητικού Τύπου) ακούς και διαβάζεις;

Ο πρωταθλητής Ευρώπης, Ματίας Σούνεμπορν.
Το τελευταίο διήμερο είχαμε άλλη μία συμμετοχή σε τελικό. Ο Απόστολος Βενετιάδης (70-74)  κατετάγη 8ος στα 1.500μ. με 5’47’’88. Ετρεξε, δηλαδή, γρηγορότερα από ό,τι στον προκριματικό.
Να υπενθυμίσουμε ότι το άλλο χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ιμπραήμ Φαναρτζής (45-49) στην σφαιροβολία με 14,08μ.
Ο Κύπριος, Πέτρος Μητσίδης (35-39 ετών) κράτησε ξανά ψηλά την σημαία της Μεγαλονήσου. Νίκησε στην δισκοβολία με 53,14μ. και στο πένταθλο ρίψεων με 3.532 βαθμούς (48,56μ. στην σφυροβολία, 14,43μ., στην σφαιροβολία, 50,26μ. στην δισκοβολία, 42,56μ. στον ακοντισμό και 13,93μ. στο βαρύ όργανο) και κατετάγη 4ος στην σφαιροβολία με 14,58μ.
Ανοίγοντας στην τύχη μερικά από τα εκατοντάδες αποτελέσματα, ανακάλυψα άλλη μια διάκριση ομογενούς. Η Αννα Κασάπη νίκησε με 4’41’’63 στα 1.500μ. των 35-39 ετών, εκπροσωπώντας την Αυστραλία.
Δεν ήταν πολλοί οι μεγάλοι αθλητές του παρελθόντος, που αγωνίσθηκαν στο Περθ. Σε προηγούμενο δημοσίευμά μου είχα αναφερθεί  στον νικητή του ακοντισμού της κατηγορία 45-49, Πέτερ Έζενβάιν, που έχει ατομικό ρεκόρ 87,20μ., ενώ είχε αναδειχθεί 6ος στο πρωτάθλημα Ευρώπης του 2006 και ήταν 20ος στους Ολυμπιακούς του 2004, στην Αθήνα, και 13ος στο πρωτάθλημα κόσμου του 2007.
Ενα από τα στάδια του Περθ.
Ο σπουδαιότερος αθλητής, που αγωνίσθηκε ήταν, με βάση τα όσα βρήκα, ο Λετονός «χρυσός» Ολυμπιονίκης, Ντάινις Κούλα (κατηγορία ηλικίας 55-59), που κατετάγη 4ος στον ακοντισμό με 53,42μ. (όργανο 0,7κ.). Είναι ο νικητής των Ολυμπιακών αγώνων της Μόσχας, το 1980, και 3ος στο 1ο πρωτάθλημα κόσμου, στο Ελσίνκι (Φινλανδία) το 1983. Το ατομικό του ρεκόρ, με το παλαιό ακόντιο, είναι 92,06μ.

Πρωταγωνιστής, όμως, ήταν, για άλλη μία φορά, ο παλαιός πολύ καλός άλτης του μήκους, Ματίας Σούνεμπορν. Ο 46χρονος Σουηδός νίκησε στο δέκαθλο με 7.508 βαθμούς, στο μήκος με 6,48μ. και στο τριπλούν με 14,23μ., τερμάτισε 3ος στα 400μ. με 51’’99 και 4ος στα 200 με 22’’89. Το ατομικό του ρεκόρ στο μήκος είναι 8,21μ. Το 1996 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος στους Ευρωπαϊκούς κλειστού στίβου και ήταν 8ος στους Ολυμπιακούς. Το 1995 αναδείχθηκε 2ος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του κλειστού και το 1998 5ος στο πρωτάθλημα Ευρώπης. Το 1993, με την εθνική Σουηδίας πήρε την 8η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στα 4Χ100μ.
Μια ιδιάζουσα περίπτωση είναι η νικήτρια της σφαιροβολίας των 40-44 ετών, Λευκορωσίδα, Βέρα Γεπιμάσκα, που έρριξε 14,23μ. Νεότερη ήταν επταθλήτρια, χωρίς κάποιο σπουδαίο αποτέλεσμα. Είχε ρεκόρ 5.829 βαθμούς. Ομως, είχε πολύ μεγάλη επίδοση στην σφαιροβολία: 18,95μ. Είναι απορίας άξιον, λοιπόν, γιατί δεν επιδόθηκε σε αυτό το αγώνισμα.
Οι αγώνες διεξήχθησαν με πολύ καλές συνθήκες, σε ωραία στάδια, χωρίς, πάντως, να λείψουν κάποια προβλήματα στην διοργάνωση.