Σάββατο 15 Αυγούστου 2015

Από… έφηβους και το όγδοο και το ένατο παγκόσμιο μετάλλιο

Δεύτεροι ο Κοσμάς Καπασακάλης στα 400μ. και ο Συμεών Συμεωνίδης στα 80μ. μ' εμπόδια

Ο Κοσμάς Καπασακάλης.
Τελικά, ήλθαν και το όγδοο και το ένατο μετάλλιο (ασημένια, αυτή την φορά) για την Ελλάδα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου βετεράνων (ή διαχρονικών ή μάστερς) αθλητών, το οποίο διεξάγεται στη Λιόν (Γαλλία). Εστω και με καθυστέρηση μιας ημέρας. Οχι ότι δεν αναμέναμε πως ο Κοσμάς Καπασακάλης (κατηγορία ηλικίας 80-84 ετών) θ’ ανέβαινε στο βάθρο των νικητών. Ή ότι δεν πιστεύαμε πως ο Συμεών Συμεωνίδης (80-84), θα κατάφερνε το ίδιο στα 80μ. μ' εμπόδια. Αλλά να, προσδοκούσαμε πως ο Βασίλης Μαγγανάς (60-64) θα κατακτούσε και τέταρτο ατομικό μετάλλιο, όπως μας έχει συνηθίσει και του Καπασακάλη θα ήταν το ένατο και του Συμεωνίδη το δέκατο. Ομως, άνθρωπος είναι, όχι μηχανή, δικαιούται να βρεθεί κι αυτός σε μια κακή (πόσο σχετικό είναι αυτό…) ημέρα και να καταταγεί «μόλις» 4ος, στους 30 που αγωνίσθηκαν στο πένταθλον ρίψεων.
Ο 81 ετών, Καπασακάλης τερμάτισε 2ος με 1’19’’31, έναντι 1’18’’47 του νικητή, του Αυστραλού, Ντέιβιντ Καρ. Είναι παράδοξο το γεγονός ότι ο Καρ είναι 83 ετών και ο Ελληνας πρωταθλητής νίκησε όλους τους… νεότερους (80 χρόνων) αλλά όχι τον πιο ηλκιωμένο.
Το τρίτο του μετάλλιο (έχει άλλο ένα ασημένιο κι ένα χάλκινο) συνέλεξε ο Συμεωνίδης, τερματίζοντας σε 18''07, έναντι 16''67 του νικητή, του Γερμανού, Ρολφ Μπέρτραμ.
Ο Μαγγανάς συγκέντρωσε 3.881 βαθμούς. Τον ξεπέρασαν ο Αμερικανός, Τζον Γκόλντχαμερ 4.596, ο Ουκρανός, Α. Βλασόβ 3.978 και ο Εσθονός, Λ. Τάλπσεπ 3.949. Εως και το τρίτο αγώνισμα ο Μαγγανάς ήταν 2ος, αλλά είχε καταστεί φανερό πως σχεδόν όλα θα κρίνονταν στον ακοντισμό, στον οποίο υστερεί. Απείχε πολύ από τον Αμερικανό, ενώ τον «κυνηγούσαν» αρκετοί. Ο ακοντισμός τον «κατέστρεψε». Ερριξε μόλις 29,52μ. και δεν μπόρεσε ν’ ανατρέψει την κατάσταση στο βαρύ όργανο.
Αναλυτικά οι επιδόσεις του, η θέση του σε κάθε αγώνισμα και οι βαθμοί που πήρε: Σφυροβολία 49,26μ. (2ος – 917), σφαιροβολία 13,18 (4ος – 879), δισκοβολία 36,09 (14ος – 631), ακοντισμός 29,52 (18ος – 467), βαρύ όργανο 18,59 (2ος – 987).
Από την παράθεση των επιδόσεων, λοιπόν, είναι φανερό πως, μπορεί μεν να λέμε ότι τον κατέστρεψε ο ακοντισμός, αλλά, κατά την άποψή μας, σημαντικότερο αρνητικό ρόλο διαδραμάτισαν οι κακές, για εκείνον, επιδόσεις στην σφαιροβολία και στην σφυροβολία. Μόνο την σφαίρα αν έριχνε περίπου στα 14-14,10μ. θα ήταν 3ος. Αλλά η ιστορία δεν γράφεται με τα «αν»…
Τέλος πάντων, ο Μαγγανάς επιστρέφει μ’ ένα χρυσό (σφαιροβολία) και δύο ασημένια μετάλλια (σφύρα, βαρύ) και μια 4η θέση. Ουδόλως ευκαταφρόνητος απολογισμός για ένα πρωτάθλημα κόσμου!
Η Αναστασία Θωμαΐδου.
Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Αναστασία Θωμαΐδου (35-39) στον τελικό των 1.500μ. Τερμάτισε 5η με 4’51’’44. Η Θωμαΐδου ως νεάνις ήταν πολύ καλή 400άρα. Τα μετάλλια κατέκτησαν οι Σ. Αρούα (Ισπανία) 4’41’’24, Ρ. Μπερνς (Μ. Βρετανία) 4’43’’45 και Τζ. Λόκερ (Μ. Βρετ,) 4’44’’60.΄
Την 11η θέση (ή, κατά άλλη, επίσημη, επίσης, εκδοχή των διοργανωτών, την 13η) κατέλαβε ο Οδυσσέας Αγρος (50-54) στα 3.000μ. στιπλ με 12’31’’28 (ή με 1256’45, αν είναι 13ος).
Τα προβλήματα με τ αποτελέσματα είναι συχνά. Στο βάθρο ανέβηκαν οι Σ. Πέρεθ (Ισπανία) 10’38’’09, Στ. Λαντσούτσκι (Πολωνία) 11’00’’75 και Κρ. Ντίγκαν (Καναδάς) 11’04’’34.
Ο Γιάννης Χουλίδης (60-64) προκρίθηκε, ως 16ος, στους 20, στον ημιτελικό των 100μ. μ’ εμπόδια με 18’’99 κι εκεί πήρε την 13η θέση με 18’’67. Ο Γιώργος Χατζηβασιλείου κατετάγη 18ος στον προκριματικό με 21’’92.
Ο Αντώνης Καταντωνάκης (35-39), τέλος, στον ημιτελικό των 400μ. ήταν 21ος με 52’’53 (είχε  κάνει 52’’41 στον προκριματικό).
*Αλλη μία επιτυχία για την Κύπρο σημείωσε ο Πέτρος Μητσίδης (35-39 ετών). Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην σφαιροβολία με 15,32μ.

**Επειτα από αρκετές ημέρες οι Γάλλοι έβαλαν στην ιστοσελίδα των αγώνων τα τελικά αποτελέσματα. Από αυτά προκύπτει ότι ο Αγρος τερμάτισε 13ος με 1256’45.