Τετάρτη 19 Αυγούστου 2015

Εννέα φορές ανέβηκε η ελληνική σημαία στον ιστό των νικητών

Εννέα μετάλλια (δύο χρυσά, πέντε ασημένια, δύο χάλκινα) είναι ο απολογισμός της Ελλάδος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου βετεράνων (ή διαχρονικών ή μάστερς) αθλητών, που διεξήχθη στην Λιόν (Γαλλία). Φυσικά, η συγκομιδή θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη, αν δεν απουσίαζαν, για διάφορους λόγους (κυρίως οικονομικούς), αρκετοί αθλητές, που θα μπορούσαν ν’ ανεβούν στο βάθρο των νικητών.
Ο Βασίλης Μαγγανάς ήταν ξανά ο πρωταγωνιστής για την Ελλάδα.

Ολες οι χώρες, βεβαίως, είχαν απουσίες (πάντα αυτό συμβαίνει στους αγώνες των βετεράνων, δεδομένου ότι τις δαπάνες τής συμμετοχής τις αναλαμβάνουν οι ίδιοι οι αγωνιζόμενοι), αλλά υπάρχουν συγκεκριμένοι Ελληνες αθλητές, που μπορούσαν να προσθέσουν μετάλλια στη συλλογή της χώρας μας. Ισως, εφόσον υπάρχουν χρήματα, η ελληνική ομοσπονδία βετεράνων (ΟΕΒΑΣ) μελλοντικά να πρέπει να ενισχύει, με κάποιο τρόπο, όσους είναι ικανοί να σηκώσουν την ελληνική σημαία στον ιστό των νικητών.
Την τελευταία ημέρα, ο Δημήτρης Γαζής (35-39) κατετάγη 10ος στο πένταθλον ρίψεων με 1.934 βαθμούς. Οι επί μέρους επιδόσεις του ήταν: Σφυροβολία 30,44μ. (372 βαθμοί), 12,03μ. σφαιροβολία (635), 33,23 δισκοβολία (538), 35,88 ακοντισμός (389), ενώ ακυρώθηκε στο βαρύ όργανο. Εχασε την ευκαιρία να προσεγγίσει ή και να ξεπεράσει τους 2.400 βαθμούς και να κερδίσει και μία θέση.
Ο Κύπριος, Πέτρος Μητσίδης κατέκτησε άλλο ένα μετάλλιο, το ασημένιο με 3.365 β., έναντι 3.384 του νικητή, του Γερμανού, Χ. Σάμπο. Στα 2.000μ. στιπλ, αγωνίσθηκε ο Γιώργος Χατζηβασιλείου (60-64), αλλά δεν τερμάτισε.
Ας υπενθυμίσουμε και τους Ελληνες μεταλλιούχους:
Βασίλης Μαγγανάς (60-64): 1ος στην σφαιροβολία, 2ος στην σφυροβολία και στο βαρύ όργανο.
Συμεών Συμεωνίδης (80-84): 2ος άλμα επί κοντώ και 80μ. μ’ εμπόδια, 3ος στο άλμα τριπλούν.
Σταύρος Γεωργίου (35-39): Χρυσό στο άλμα τριπλούν.
Κοσμάς Καπασακάλης (80-84): 2ος στα 400μ.
Ανδρέας Πολυχρονόπουλος (90-94): Χάλκινο στο άλμα εις μήκος.
Η συμμετοχή ήταν τεράστια. Υπολογίζεται ότι ξεπέρασε τις 8.000. Το δε αγωνιστικό επίπεδο του πρωταθλήματος ήταν ιδιαίτερα υψηλό, σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες ηλικίας και των δύο φύλων. Αλλωστε, όπως έχουμε αναφέρει σε άλλο σημείωμά μας, μετέσχον ακόμη και «χρυσοί» Ολυμπιονίκες και πρωταθλητές κόσμου.