Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2013

Υψωσαν την σημαία και στην Βραζιλία, με έξι μετάλλια

Η Ελλάς πήρε δύο χρυσά με τον Βασίλη Μαγγανά και ισάριθμα ασημένια και χάλκινα

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής από ελληνικής πλευράς, Βασίλης Μαγγανάς σε βολή με το βαρύ όργανο. Πίσω, σε ρόλο... εικονολήπτη, ο Θανάσης Καλαντζής. Ορθιος ο φιναλίστ των Ολυμπιακών του 1972 στην σφυροβολία, Σταύρος Μουταφτσίδης.
Με την κατάκτηση και έκτου μεταλλίου (δεύτερου χρυσού) από Ελληνα, ολοκληρώθηκε το παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου βετεράνων αθλητών, που διεξήχθη στην πόλη, Πόρτο Αλέγκρε της Βραζιλίας. Το κατέκτησε ο μόνιμος μεγάλος πρωταγωνιστής των αγώνων των βετεράνων, από πλευράς Ελλάδος, αλλά και από τους κορυφαίους διαχρονικούς αθλητές διεθνώς: Ο Βασίλης Μαγγανάς (κατηγορία ηλικίας 55-59 ετών), ο οποίος συνέλεξε, ως συνήθως, τέσσερα μετάλλια. Νίκησε με μεγάλη διαφορά στο πένταθλον ρίψεων. Συγκέντρωσε 3.830 βαθμούς, έναντι 3.696 του 2ου, του Δανού, Πέερ Γένσεν. Οι επιμέρους επιδόσεις του ήταν:49,91μ. στην σφυροβολία, 12,90 στην σφαιροβολία, 35,16μ. στην δισκοβολία (όργανο 1,5κ.), 28.05μ. στον ακοντισμό (0,7κ.) και 16,90μ. στο βαρύ όργανο. Ο Θανάσης Καλαντζής, στην ίδια κατηγορία, κατετάγη 14ος με 1.936 βαθμούς (επιμέρους επιδόσεις: 34,28 - 8,30 - 15,64 - άκυρος - 11,23).
Την τελευταία ημέρα των αγώνων είχαμε άλλες δύο ελληνικές συμμετοχές, αμφότερες στην κατηγορία ηλικίας 60-64. Στον Μαραθώνιο ο Καλλίνικος Μητσίκογλου τερμάτισε 12ος με 3 ώρες 44'46'' και στον ημιμαραθώνιο (21.095μ.) ο Διονύσης Βερτεούρης 19ος με 1 ώρα 45'07''.
Συνολικά, η Ελλάς κατέκτησε από δύο χρυσά, δύο ασημένια και ισάριθμα χάλκινα μετάλλια.
Τα χρυσά πήρε ο Μαγγανάς (το άλλο στο βαρύ όργανο, δηλαδή βαρειά σφύρα -εν προκειμένω 11,34 κιλά- με κοντό σύρμα, μήκους 0,415μ.) με 17,52μ. Τ' ασημένια ο ίδιος στην σφυροβολία με 49,24μ. (6 κιλά), υπό καταρρακτώδη βροχή, και ο Ιμπραήμ Φαναρτζής (κατηγορία 40-44 ετών) στην σφαιροβολία με 15,28μ. (όργανο 7,26κ.). Τέλος, στην 3η θέση του βάθρου ανέβηκαν ο Μαγγανάς στην σφαιροβολία με 13,27 (όργανο 6κ.) και ο Γιάννης Χουλίδης (60-64 ετών) στα 100μ. μ' εμπόδια με 18.07.
Ο Γιάννης Μπέλλος (75-79 ετών) προσπάθησε πολύ να κατακτήσει μετάλλιο, αλλά δεν τα κατάφερε. Στα 80μ. μ' εμπόδια προκρίθηκε, με 15.57, ως 3ος στον τελικό, αλλά, δυστυχώς, εκεί δεν κατόρθωσε να τερματίσει και έχασε την ευκαιρία. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο 3ος στον τελικό σημείωσε επίδοση 15.95. Βρέθηκε κοντά στο βάθρο και στο άλμα εις ύψος, κατετάγη, όμως, 4ος με 1,22μ., ενώ "άγγιξε" το ασημένιο μετάλλιο και στο άλμα εις μήκος. Τελικά, έμεινε 5ος με 4,00μ. Ο 2ος πήδησε 4,03, ο 3ος 4,02 και ο 4ος 4,01. Συγκλονιστική μάχη, την οποία, αν βλέπαμε, επί παραδείγματι, σε Ολυμπιακούς αγώνες, θα χαρακτηρίζαμε "μάχη του αιώνα".
Την 5η θέση κατέλαβε ο Φαναρτζής στον ακοντισμό με 52,34μ. (όργανο 0,8κ.). Στην ίδια κατηγορία αγωνίσθηκε ο Νίκος Μιχαλόπουλος, σύζυγος της πρωταθλήτριας Ευρώπης το 1982 και 3ης στο Α' Παγκόσμιο πρωτάθλημα (1983), Αννας Βερούλη. Πήρε την 11η θέση με 42,93μ.
Ο Γιάννης Χουλίδης είχε άλλη μία θέση σε οκτάδα. Κατετάγη 7ος στο ύψος με 1,35μ.

Ο Θανάσης Καλαντζής ήταν 8ος στην βαρειά σφύρα με 12,81μ. και 9ος στην σφυροβολία με 33,90μ.
Ο Αντώνης Μόρφης (60-64) πήρε μέρος σε πολλά αγωνίσματα και πραγματοποίησε καλές εμφανίσεις, παρότι δεν προκρίθηκε σε τελικούς. Κατετάγη 13ος, στους 20, στα 300μ. μ' εμπόδια, με 55.11, 14ος, στους 39, στα 200μ. με 28.15, 23ος, στους 47, στα 100μ. με 13.89, ενώ προκρίθηκε στον ημιτελικό και των 400μ. με 1'03''72. Σημείωσε την 11η επίδοση στους 44 που έτρεξαν. Δυστυχώς, στον ημιτελικό δεν κατόρθωσε να τερματίσει.
Ατυχος ήταν ο Μανώλης Αντρέασον (50-54) στα 100μ. Εμεινε εκτός ημιτελικού για 1/100 του δευτερολέπτου, μ' επίδοση 12.79. Κατετάγη 25ος στους 52. Προκρίνονταν οι 24. Παρά ταύτα, σημείωσε την 24η επίδοση, προκρίθηκε, όμως, αθλητής -ο Ντέιβις από το Εκουαδόρ- που σε άλλη σειρά ήταν πολύ πιο αργός, αλλά τερμάτισε 2ος. Το ότι ο Ελληνας ήταν καλύτερος (και άτυχος) φάνηκε στον ημιτελικό, στον οποίον ο Ντέιβις σημείωσε σαφώς χειρότερο χρόνο από αυτόν του Αντρέασον στον προκριματικό.

Επιτυχημένη αποστολή
Συνοπτικά, μπορούμε να πούμε, ότι ήταν μια επιτυχημένη, μολονότι σχετικά ολιγομελής -συγκρινόμενη με άλλων κρατών- αποστολή. Από συμπτώσεις χάθηκαν κάποια μετάλλια. Πρέπει δε, να επισημάνουμε, ότι υπήρχαν αθλητές, οι οποίοι ήταν ικανοί να διακριθούν, ακόμη και να κατακτήσουν μετάλλια, αλλά η οικονομική κατάστασή τους δεν τους επέτρεπε να πραγματοποιήσουν αυτό το υπερατλαντικό και ακριβό ταξίδι. Ισως του χρόνου, στο πρωτάθλημα Ευρώπης, το οποίο θα διεξαχθεί πολύ κοντά, στην Σμύρνη, να δώσουν και αυτοί "το παρών" και να ανέβουν στο βάθρο. Φυσικά, οι αγώνες δεν θα είναι εύκολοι, διότι, λόγω της κοντινής απόστασης, σε συνδυασμό με το ότι η Τουρκία είναι φθηνή, για τους Ευρωπαίους, χώρα, αναμένεται να είναι αυξημένη η συμμετοχή από την Γηραιά Ηπειρο. Εως τότε, να είμαστε όλοι καλά και βλέπουμε...