Σάββατο 13 Ιουλίου 2013

Ανέβηκε στο βάθρο ο Στέφανος Δημητριάδης στο Καζάν

Εξοχη ήταν η εμφάνιση του Στέφανου Δημητριάδη στην Πανεπιστημιάδα.
Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Στέφανος Δημητριάδης στην Πανεπιστημιάδα, που διεξάγεται στην ρωσική πόλη, Καζάν. Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. πεταλούδας με 1.57.36. Πήγε στην Ρωσία έχοντας την 6η επίδοση από τους αθλητές που αγωνίσθηκαν. Προκρίθηκε στον ημιτελικό ως 6ος με 1.59.93 και στον τελικό ως 5ος με 1.58.74. Σε κάθε κούρσα ήταν καλύτερος από την προηγούμενη. Κολύμπησε δε, με μυαλό και τακτική. Κρατούσε δυνάμεις και εξαπέλυε την επίθεσή του όποτε έκρινε σκόπιμο. Ηταν το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδος στην διοργάνωση, στην οποία η παρουσία της χώρας μας είναι συμβολική σε όσα αθλήματα μετέχει.
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ούγγρος, Μπέντσε Μπίτσο με 1.55.32 και το ασημένιο ο Ιάπων, Κέντα Χιράι με 1.55.90.
Ο ελληνικός αθλητισμός χρειάζεται αθλητές σαν τον Δημητριάδη. Αθλητές, που πηγαίνουν σε μεγάλη διοργάνωση και φθάνουν ή ξεπερνούν τον εαυτό τους. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το ατομικό του ρεκόρ (1.56.82) το σημείωσε στον προκριματικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος του 2011 και είχε προκριθεί στον ημιτελικό, ενώ το προηγούμενο έτος είχε μπει στον τελικό του πρωταθλήματος Ευρώπης και πήρε την 8η θέση.